چاي مینوشید يا قهوه؟ مزیت ها و معایب چای و قهوه - اخبار - آی کافئین

چاي مینوشید يا قهوه؟ مزیت ها و معایب چای و قهوه

  • زمان : ۱۳۹۵/۸/۲۰ ه‍.ش.،‏ ۸:۱۹
  • نمایش : ۱٬۳۸۹ دفعه
  • موضوع : مقالات
هيچ مشکلي وجود ندارد که نتوان آن را بدون کمک يک فنجان چاي، حل کرد. با اين وجود، به نظر مي رسد که قهوه يکي از نوشيدني هاي گرم مورد علاقه بسياري از مردم است اما در واقع چاي چيز ديگريست.

چاي بهتره يا قهوه؟ 


10 مزيت نوشيدن چاي بيشتر از قهوه


هيچ مشکلي وجود ندارد که نتوان آن را بدون کمک يک فنجان چاي، حل کرد. با اين وجود، به نظر مي رسد که قهوه يکي از نوشيدني هاي گرم مورد علاقه بسياري از  مردم است اما در واقع چاي چيز ديگريست.


1.    چاي آبرساني فوق العاده اي دارد 


در حاليکه قهوه نيز مي تواند همين کار را انجام دهد، اماچاي H2O خالصي با عطر بي نظير چاي روا دارد. به اين معني که توي روزهاي گرم تابستان، نوشيدن چاي مفيد خواهد بود

و آب از دست رفته بدنتون رو جايگزين خواهد کرد. همچنين نوشيدن چاي تاثير فوق العاده اي بر روي پوست دارد و پوست سريعتر هيدراته مي شود. 


2.    مطالعات نشان مي دهند که چاي خطر ابتلا به انواع خاصي از سرطان و تومورها را کم مي کند.


چاي به بهبود سلامت کمک مي کند، همانطور که امپراتور Shennong در مورد مزيتهاي چاي تقريبا پنج هزار سال قبل در تقويم نجومي نوشت، پس قطعا فوايد خاص خود را دارد. 


3.    چاي مدت زمان بيشتري شما رو سر پا نگه مي دارد.


در حاليکه گفته مي شود چاي کافئين کمتري نسبت به قهوه دارد، در واقع درست نيست. کافئين موجود در چاي و قهوه با هم برابر است و در حاليکه هر دو محرک هستند،

تاثير افسردگي قهوه بيشتر از چاي است. اگر شما چيزي مي خواهيد که در طول روز کاري شما رو سرپا نگه دارد چاي بهترين گزينست.


4.    راحت تر از قهوه تهيه مي شود.


در دوران مدرنيته، دم کردن يک فنجان چاي، با يک فنجان آب گرم و چاي کيسه اي بسيار راحت است. در حاليکه دم کردن قهوه به راحتي چاي نيست.


5.    آنتي اکسيدانهاي چاي بيشتر از قهوه است.


آنتي اکسيدان ها نقش فوق العاده در نگه داشتن بدن شما دارند، به طور خلاصه، آنتي اکسيدانها شما را سرحال نگه مي دارند و احساس خوبي به شما مي دهند که چاي يکي از منابع غني آن است.


6.    چاي به کاهش وزن کمک مي کند.


تحقيقات اخير نشان مي دهند که چاي سبز کمک بزرگي به افراديست که قصد کاهش وزن دارند. چاي سبز عملا يک نوشيدني کالري آزاد محسوب مي شود و سوخت و ساز بدن شما را بهبود مي بخشد.

علاوه بر اين شما نمي توانيد چيزهايي زيادي به چاي اضافه کنيد که کالري اون رو بالا ببرد اما اگر به قهوه خانه ها توجه کنيد افزودني هايي متعددي رو مي بينيد که مي تونيد به قهوه تون اضافه کنيد.


7.    چاي براي دندانها مفيد است.


نوشيدن مقدار مناسب چاي براي شما خوب است و بر خلاف قهوه، لازم نيست نگران اثرات جانبي و تغيير رنگ دندان ها که با نوشيدن فنجان هاي زيادي از قهوه به وجود مي آيند، نباشيد. 


8.    از استخانهاي شما محافظت مي کند


يک مطالعه استراليايي اخيرا نشان مي دهد که افرادي که به صورت منظم چاي مي نوشند استخوان بندي محکم تري دارند و در واقع احتمال پوکي استخوان به لطف چاي در آنها کم است. علاوه بر اين مطالعه ديگري چند سال قبل نشان داده بود که نوشيدن چاي به تشکيل استخواني سالم کمک مي کند. در حالي نوشيدن مقدار زيادي از چاي پيشنهاد نمي شود، نوشيدن يک فنجان مي تواند براي استحکام استخوانهاي شما مفيد باشد.
9.    چاي استرس را کاهش مي دهد.
مزيتي که مي توانيم هر زماني از آن استفاده کنيم، در حاليکه علت فيزيکي اين موضوع نا شناخته است اما اين يک واقعيت است که چاي خستگي را رفع مي کند و شما را سر حال مي کند . چاي يا چاي سبز، به عنوان يک ضد افسردگي کار مي کنند و اين يعني يک فنجان چاي باعث تقويت روحيه شما مي شود و احساس بهتري خواهيد داشت.
10.    چاي سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند
در حاليکه احتمال تاثير شگفت انگيزي نخواهد داشت اما اگر بدن شما در حال مبارزه با ابتلا به آنفولانزا است، قطعا نوشيدن چاي به بهبود سيستم ايمني بدن شما کمک خواهد کرد. به بياني ديگر چاي مثل راه اندازي يک آنتي ويروس بر روي کامپبوتر عمل مي کند که ممکن است زمانيکه آلوده شديد به شما کمک نکند اما در واقع از مبتلا شدن به آن تا حدودي جلوگيري به عمل مي آورد.